Баклани на Балкани: Боснія і Герцеговина

Скажіть в Боснії, що це Боснія… І вас щонайменше виправлять.

Боснія і Герцеговина – саме так маєте казати, якщо маєте час. А «БіГ», якщо його у вас обмаль. В країні дуже уважно до того ставляться. В БіГ 48% – це босняки (мусульмани-суніти), 37% сербів (ортодоксальні християни), 14% хорватів (католики). Югославська війна всіх навчила толерантності. Тепер президента в БіГ обирають не одного, а цілих 3. По одному від кожної національності. І 4 роки своєї каденції президенти змінюють одне одного кожні 8 місяців. Через ту ж толерантність країна не має свого гімну. Хоча, мені здається, прецедент із президентами міг би підказати схему: національний гімн складається із 3 куплетів, по одному від кожної частини країни))

Місце першої появи Богоматері


Мапа розселення народів у Боснії і Герцеговині дуже строката. Тут тебе не полишає відчуття, що за день ти проїхав вже кілька різних країн.

Один з багатьох релігійних фестивалів. Перші кілька рядів – білі лавки. Їх відділяє від решти сірих лавок білий металевий паркан.


Містечко Меджугір’я

У католицькій частині Боснії, коли до кордону із Хорватією лишалося якихось 22 км, ми заїхали до невеликого містечка Меджугір’я (населення 4 000 осіб) і стали одними із 2 млн (!!!) гостей цього місця. Так, саме стільки туристів щороку приймає це чи-то мале містечко, чи-то велике село. Люди валять сюди тому, що тут, у 1981 році шістьом дітлахам, коли ті пішли покурити (тютюну), явилася Діва Марія. Але найцікавіше те, що вона продовжує являтися трьом із шести очевидців (їх кличуть тут візіонерами) щоденно чітко о 17.40. Перед іншими трьома вона являється раз на рік. За словами візіонерів, Богоматір відкрила їм 10 секретів, які зараз вони не можуть відкрити. Але за кілька днів до події, якої вони стосуються обов’язково розкажуть. Через цю історію, нерухомість у регіоні здорожчала у 2-4 рази. Скуповують її католики із Італії, Ірландії, Польщі, вважаючи місце священним. Проводяться християнські фестивалі на кількадесят тисяч людей. До речі, є християнсько-туристичні пропозиції і для українців. Паломницький тур на тиждень до Меджугір’я коштує 235 євро. Ціна приваблива, тип харчування – пісний, активності – молитви, літургії, адорації, освячення куплених речей.

Я теж купив сувенір – камінчик із гори, де Діва Марія явилася вперше. Купив не через те, що хотів це зробити. Був змушений.

Основний товар на ятках – Діва Марія у різних розмірах

Ми паркуємось. Паркомат приймає лише місцеві монети. Навколо все у лотках, що продають сувеніри, статуетки Богоматері розміром від 1 см до 2 метрів. Розміняти євро на місцеві марки продавчиня найближчої лавки відмовляється. Міняю євро на пошті, є лише банкноти. Іду до тієї ж продавчині.

  • Ось місцеві гроші. Тепер поміняєте банкноти на монети?
  • Ні.
  • Чому?
  • Не хочу. Можете щось купити, тоді дам монети на решту.
  • Ви ж розумієте, мені ці товари не потрібні?! Але ок… Що у вас є найдешевше?
  • От набір «Збери чьоткі сам» за 8 євро. Це хороший. А от поганенький. 4 євро.
  • Хм… Дорогувато як для того, щоб отримати монети на здачу. А оцей камінчик на мотузці скільки?
  • (пауза) 25 центів.

Взяв його.

Таке враження, що хлопець на задньому плані скептичний


У 1998 у Меджугір’ї було встановлено статую Христа із заліза. Статуя відразу почала мироточити. Рідина витікає із правого коліна статуї, за щасливим співпадінням, як раз на рівні голови дорослої людини. У залізі видно невеликі пори крізь які крапає рідина схожа на воду кольором та запахом. До статуї черга людей із хустинками (їх потрібно купити в церкві).

До мироточивого коліна зазвичай стоїть невелика черга, навколо кілька табличок “Зберігайте тишу,тут моляться”


З’їздити варто

З’їздити варто, атмосфера дуже специфічна. Висновки кожен має зробити свої, але багато католицьких ієрархів говорять про події у Меджугір’ї як про найбільшу оману в історії церкви.

Це нетипова у БіГ концентрація. Її причина – текія Благай (текія – школа дервішів)


У нас, в Україні, теж є своє Меджугір’я (щоправда, із невеликою різницею у вимові). Туди раніше також являлась одна особа, а тепер там парк і музей корупції…

Водоспади Кравіце. Річка, що їх утворює 9 разів пірнає під землю, губиться у камінні, а через те має 9 різних назв, проте це одна й та сама річка Требіжат


Цього місця немає в статті, але є в програмі “Баклани на Балкани”


Наступний матеріал від «Баклани на Балкани» у starbrothers.com.ua про небезпечну Хорватію. А телевізійна історія щосуботи на UA:Перший о 20.30.

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.