Бути в Греції та не покупатися у жодному з морів, що її омиває. Це по-нашому, по-бакланськи.

Навіщо такі жертви і навіщо тоді було їхати в Грецію – про це далі.

Загоріє.Каньйон річки Вікос, що у Книзі рекордів Гінеса. Один із багатьох османських місточків


Наш грецький маршрут починався у горах Родопі, йшов північчю країни, крізь історичні регіони Фракія та Македонія. Історією був наповнений весь наш маршрут, бо все у Греції пам’ятає Геракла, бачилось із Дедалом та воювало з Дарієм. До об’єкта, про який піде мова у цьому випуску, ми їхали через місто Кавала, де стоїть красень акведук, що його збудовано за візантійських часів, але ще на початку 20 століття він добре працював і постачав воду з гори Пангей до міста. Саме сюди потрібно возити працівників Київводоканалу на тімбілдінг для переймання досвіду.)) Потім Баклани заїхали подивитись на рештки міста Філіпи, яке збудував батько Олександра Македонського і скромно назвав його на свою честь. Серед усіх античних споруд міста добре зберігся туалет, що відрізняється за концепцією від сучасної традиційної туалетної кімнати. Там – це велика зала (приблизно 10 на 20 метрів) зі зручними кам’яними лавами і головною функцією задовольняти не фізіологічні потреби, а бажання спілкування. Туди приходили щоб посидіти і поговорити на чоловічі теми (жіночих таких закладів не було). Але і зараз, сидячи в сучасних туалетах, ми пишемо електронні листи, повідомлення в телефонах та дивуємося, звідки у нас ця потреба? Виявляється, то генетична пам’ять )))

На грецьких серпантинах буває і так


 

Півострів Халкідікі, дикий красивий край. Заїжджаємо сюди, бо:

– обрис півострова нагадує тризуб (“ісконно українська територія”?)

– правий “палець” півострова зайнято Афонськими монастирями і старцями, до яких їдуть здобувати мудрість, чи статус “говорив із афонськими старцями”

– тут розташоване село Стагір, де народився Арістотель, підтверджуючи аксіому, що більшість путніх хлопців з периферії

– одна з печер на цьому півострові вимагає перегляду існуючої антропологічної теорії.

От до цієї вимогливої пані на ім’я Петралона ми і прямуємо.

Розквіт кар’єри голкіпера Попенка, нейтралізація удару Косміна Беркеуана


В кожному грецькому селі є, щонайменше, пара кафе та одне футбольне поле. Проте готелі не такі рясні. Розпитуємо в селі Монопігадо чи є в селі Петралона готель. Родина, що смажить м’ясо на своєму подвір’ї влаштовує нам кіно “Моє велике грецьке питання”: всі махають руками, мають свою думку і доводять нам (чистою грецькою), що саме їхня думка правильна. Починаються дзвінки друзям, потім виходить грецька мама і чавить усіх авторитетом. Це дуже мило, проте не інформативно. Вже вечір і чи зможемо ми ночувати в селі Петралона не зрозуміло. У наступному селі Кріні бабуся, що переходила дорогу від садка до своєї хати, не дала нам навіть задати запитання. Ми під’їхали до неї, ще нічого не сказали, проте вона вже взяла мою руку і вклала в неї те, що несла зі свого садка – 4 великих зрілих інжири. Найкраща і найзрозуміліша мова. Із вербальним спілкуванням було складніше: наші англо-слов’янські спроби наштовхувались на щиру грецьку, тож далі Баклани поїхали знов без інформації.

В печері Петралона гладких не люблять


Заїжджаючи у село Петралона, до якого і прямували, зупиняємося біля першої невеликої компанії і моментально отримуємо все, що нам потрібно:

– жінка говорить англійською (о, диво!)

– вона є власницею готелю (диво, не зупиняйся!)

– щойно виїхала велика група, тож, є можливість поселити нашу 5-місну компанію* (диво, ти диво!).

Але диво не заспокоїлося і коли Васа (власниця готелю) почула звідки ми, то зраділа зпівпадінню. Її чоловік, Донат, грав за футбольний клуб із України! Зараз він тренує малюків у сусідньому селі, але скоро повернеться додому. Коли Донат приїхав і ми познайомились, то виявилося, що він дійсно грав у футбол в Україні. У вищій лізі!  За клуб “Шахтар” Донецьк! Вже вдома я шукав гравця на ім’я Донат у різних складах “Шахтаря”, але все без результату.  Випадково наскочив на відео матчу за Суперкубок України між “Шахтарем” та “Динамо”. Тоді у 2004 році, в серії пенальті свій шанс не використав румунський легіонер Космін Беркеуан і саме через його промах “Шахтар” не виграв. Так, це той самий Донат. Чи він змінив собі ім’я, щоб забути про неприємний момент, чи грецькій дружині важко було вимовляти “пане Беркеуане”, але тепер Донат спокійний та щасливий живе у грецькому селі і на завтрашній ранок має тренування із 1(!) учнем.

Селфі із печерними Бакланами


У нас на ранок призначено похід у печеру Петралона**. Саме в цій печері грецький археолог Аріс Пуліанос знайшов череп архантропа (давньої людини) і визначив його вік у  700-800 000 років. Це найдавніша людина Європи і за віком сперечається зі знахідками Луїса Лікі в Олдувайській ущелині в Африці. Саме те місце вважається колискою людства і рештки істот, що їх було знайдено в Танзанії, отримали почесну приставку “Homo”. А через знахідки у Петралонській печері антропологам потрібно переглядати попередні теорії, малювати нові карти міграцій чи просто заперечити грецькі знахідки. А вони, до речі, не обмежуються одним черепом Homo habilis (людини умілої). Саме в цій печері знайдено підтвердження найдавнішого використання вогню людиною. Це було 500 000 років тому. А ще кістки багатьох тварин, що у ті часи блукали Грецією: гієни, носороги, пантери, слони, леви. В самій печері досить тепло (+17 С), гарне підсвічування, зручна траса, обов’язкові сталактіти-сталагміти і дивовижна заборона будь-якої зйомки, навіть за будь-які гроші. За виконанням правила уважно стежить гід, відвідувачі уважно стежать за ним і коли гід не бачить, відбувається колективна зйомка.

Копія черепа архантропа, оригінал в Салоніках.


Після Петралони наша Греція була не менш вражаюча, чого варта лише одна місцина Загор’є, що ближче до кордону із Албанією. Більше про Грецію – у телеформаті “Бакални на Балкани” на UA:Перший (з 5 листопада, щосуботи, о 20.30), а у найближчому випуску в Star Brothers буде історія з Албанії, наступної країни нашої подорожі. Історія про об’єкт на який дивишся і розумієш, що сила Землі могутніша, ніж ми її собі уявляємо і незвідана. На щастя.

 

*- ночівля на 5-ьох 70 євро, вечеря 60 євро, є можливість розрахуватись MasterCard

** – вхід до печери 8 євро на 1 особу

Попенко Геннадій
Попенко Геннадій

актор, телеведучий. Автор проекту "Баклани на Балкани"

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>