Археологічний комплекс Гьобеклі-Тепе увійшов до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Список ЮНЕСКО поповнився новим культурним об’єктом. Ним став археологічний комплекс Гьобеклі-Тепе, розташований у провінції Шанлиурфа на південному сході Туреччини. Це рішення було прийнято на 42-му засіданні Комітету всесвітньої спадщини, яке пройшло в Бахрейні.

Гёбекли-Тепе

На сесії комітету ЮНЕСКО було офіційно визнано, що храмовий комплекс був зведений в епоху неоліту, в період між 9600 і 8200 роками до н. е. Рішенням комітету Гьобеклі-Тепе (в перекладі з турецької – «Пузатий пагорб») був переведений з попереднього списку, де він перебував протягом останніх семи років, в основний список.

Сам комплекс розташований в гірському ланцюзі Гермуш в південно-східній Анатолії на вершині гірського хребта (висота близько 760 метрів) і є найдавнішим з великих мегалітичних споруд у світі. Храмовий комплекс вперше був досліджений в 1963 році фахівцями Стамбульського і Чиказького університетів. Протягом 50 років експедицій вчені знайшли низку артефактів. Серед найбільш цінних варто відзначити Т-подібний обеліск епохи неоліту вагою близько 50 тонн, а також 65-сантиметрову фігурку людини, вік якої оцінюється у 12 тисяч років.

На думку вчених, Гьобеклі-Тепе був осередком проведення різноманітних релігійних ритуалів.

Внесення Гьобеклі-Тепе в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО має дуже важливе значення для розвитку туризму як у самій провінції Шанлиурфа, так і в усьому регіоні. Археологічний комплекс можна назвати одним з найбільш значущих історичних місць в світі. Завдяки йому в Туреччині очікується істотне зростання туристичного потоку.

Yuliya Yarmarkina
Yuliya Yarmarkina

Chief Editor

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>