Баклани на Балкани: останній віраж. Дорогами Румунії

Румунією ми почали милуватися ще в Сербії

В тому місці, де ми перетинали кордон Румунії, країни розділяє красень -Дунай, що пливе в могутньому каньйоні Джердал. Ми поки на сербському боці.  На румунській стороні круті гори нависли над річкою. В цьому місці може виникнути відчуття, що за вами хтось стежить. Не дивно, бо тут і у скелі є очі. Справжні.

Глибина Дунаю тут небувала – 120 метрів!


Одна з гір каньйону має обличчя. Це є найбільший монумент Європи, що його висічено з монолітної скелі. Це дакійський цар Децибал. Під його проводом дакійці змусили Римську імперію платити собі данину. Але згодом легіони на цьому ж місці вщент розбили племена даків, а Децибал вкоротив собі віку кинувшись на свій меч.

“Business Insider” занесли монумент Децебала до 5-ки найбільших статуй в світі


Коли дивишся на цю масивну голову-гору виникають асоціації із казками Пушкіна та скельним монументом в Штатах. 4 президенти США на горі Рашмор і дакійський цар Децибал, влаштуємо батл:

 Президенти   

 

Децибал

 

Витрачено років   1927-1941рр =  14 років 1994-2004рр = 10років
Витрачено $  1 000 000 понад 1 000 000
Витрачено динаміту  450 000 тон  1 тона
Кількість працівників   400 12
Розміри   18   25/55
Нещасні випадки  жодного   укус гадюки у скульптора

 

Під стауєю підпис – “DECEBAL REX – DRAGAN FECIT” (“Король Децебаль – зроблено Драганом”).Меценатом  та ідеологом монументу є румунський історик Йосип Костянтин Драган


Тож, румуни зробили за стільки ж грошей, але більше, швидше і меншим людським ресурсом. Але про якість і естетичне відчуття судити варто індивідуально )))

А з сербського боку Децебал манюсенький )


На самому виїзді з Румунії, коли до українського кородну по прямій лишається 2 км, стоїть село Сепеніца. Весело так стоїть. А все через їх кладовище. Веселий цвинтар, як вони його самі називають.У 1935 місцевий тесля  Стан Йоан Петраш зробив перший веселий дерев”яний надгробок. Вирізбив покійного у кумедній ситуації  та вигадав віршований гумористичний підпис. Решті селян це стало до вподи і пішла нова мода у селі – робити веселі надгробки. На комуністичні часи це було і дивно, і можливо заборонено, тож згодом, про цвинтар доклали самому Чаушеску, але той промовчав, тож весела поминальна тенденція лишилася.

Чувак на картинці рубає голову???


Написи такі:

Під цим хрестом лежить моя теща. Якби вона прожила ще 3 дні, то під цим хрестом лежала б не вона, а я.

Тут спочиваю я, а ти читаєш. А якщо б ти спочивав, то я б читав.

Змін у самому обряді поховання немає. Всі засмучені, що природньо, але згодом, прийшовши до могили родича, згадують його із посмішкою. Не дивно, що в такому веселому місці в середині серпня відбувається фольклорний фестиваль. Так, прямо на кладовищі.

Листівки Думітру подарував 


На вході до Веселого Цвинтаря ми зустріли Думітру Попа (він і продавав квитки до кладовища). Це сільський тесля, що продовжує традицію засновника веселого стилю. Поговорили із ним і зрозуміли, що у такого теслі не можуть вийти надгробки в стилі “Ти наша неповернена втрата”. Веселий, жвавий, гуморний.

Спілкування із кладбищенським теслею. Певно, саме так обговорюються ним із селянами майбутні замовлення


Можна по-різному ставитися до такого явища, як Веселе Кладовище, але воно приносить селові 150 000 євро на рік. Mastercard приймають що в сувенірній лавці, що в продуктовому магазині. За гроші від кладовища відремонтовано стару церкву, робиться новий монастир. Своєрідний, дуже творчий, незвичний та красивий. А ЮНЕСКО у 1999 році внесла кладовище до Списку світової культурної спадщини.

Дамба Відрару – 166 метрів, 9 в світі і 5 в Європі за висотою


10 км до прикордоного пункту і ми на Батьківщині. 10 країн, 8 000 км позаду, а попереду 820 км додому найскладнішими дорогами за усю поїздку )))

Ночівля на Трансфагараш – одній із найкрасивіших і небезпечніших доріг світу


Усім вдалих і натхнених мандрів )

Решта інформації в програмі “Бакални на Балкани” на UA:Перший о 20.30 щосуботи.

#BaklanynaBalkany

Попенко Геннадій
Попенко Геннадій

актор, телеведучий. Автор проекту "Баклани на Балкани"

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>